Noah Gordon A Jeruzsálem gyémánt
Aki többször benéz az általam jegyzett oldalamra, azaz ide, az már észrevehette,hogy elég széles skálán mozog az érdeklődési köröm, már ami az olvasást illeti.
Emiatt került a kezembe Noah Gordon A jeruzsálem gyémánt című könyve is immár másodszor. Könyvtári könyvről lévén szó,megdöbbenve vettem észre, hogy már másodszor veszem ki olvasásra, de sem a borítójára, sem a történetre nem emlékeztem az első kölcsönzésből, így egyértelművévált, hogy most már el kell olvasnon. Annál is inkább mert mostanában egyre több blogon fedeztem fel az író nevét és mindenképp akartam egy esélyt adni neki is:-))
Noah Gordonról Jane és Joeymano oldalán találtam sok infót, köszönet érte.
Most pedig egy pár gondolat a könyvről.
A történet felépítése olyan mint egy keresős játék, és valójában az is: a főbb részek így követik egymást, hideg; langyos; meleg; forró , ahogy a történet halad a megoldás felé, mint ahogy a kereső is közeledik az általa keresett tárgy felé a játékban.
A fülszövegben említett gyémánt keresés a regény fő témája, a gyémánt a történelem során többször cserélt gazdát, hol Kába gyémántjának nevezték, hol Sándor szemének, hol Jeruzsálem gyémántnak, de leggyakrabban csak Inkvizíciós gyémántnak.
A főhös Harry Hopemann ennek a felbecsülhetetlen értékű gyémántnak ered nyomába Jeruzsálembe a zsidók szent földjére. Kaland, izgalom szerelem, mi kell még ?
Van még nagyon sok zsidó kifejezés a szövegben ,sajnos lábjegyzet illetve magyarázat nélkül ami egy kissé zavaró, mert azért valljuk be egy regényt nem szótárral a kezében olvas az ember lánya jobb esetben, és arra is kevés az esély hogy a kifejezések jelentésével az olvasók nagy százaléka tisztában van:-((
Időnként a történet jelenbeli folyamatát megszakítja egy-egy szereplő életútjának részletes bemutatása, utal történelmi eseményekre, az Inkvizíciós gyémánttal kapcsolatba került személyekre, a gyémánthoz kapcsolódó szerepükre.
Mondhatnám, hogy az alap történet miatt egy snassz krimiről van szó , de azért ennél több ez a könyv. Nagyon sok olyan információval ismerteti meg az olvasót ami a zsidó hagyományokkal, életükkel, szokásaikkal kapcsolatos. A befejezés pedig igen csak elgondolkodtató.
Fülszöveg : Kétezer-ötszáz évvel ezelőtt néhány jeruzsálemi férfi fontos kegytárgyakat lop el a Templomból, hogy ne válhassanak a hatalmas sereggel közeledő Nabukodonozor katonáinak prédájává. Az értékes tárgyakat elássák, egy írnok rézlemezre vési a rejtekek alálos kérdés formájában megfogalmazott leírását. A kegytárgyakkal együtt aranytömböket, drágaköveket is elrejtenek, hogy később legyen miből újjáépíteni a Templomot. Ez tóbbiak között van az a hatalmas gyémánt, mely a továbbiakban évszázadokat tölt arab uralkodók és keresztény egyházfők tulajdonában, s mindeközben ugyanannak a zsidó családnak az egymást követő nemzedékei csiszolják szabályos alakúra, helyezik a pápai fejdísz anyfoglalatába, s birtokolják is hosszabb-rövidebb ideig. Aztán a huszadik század végén híre megy, hogy valaki megtalálta és eladásra kínálja a csodakövet. A Vatikántól az izraeli államon átmindenki versenybe száll a megszerzéséért. Nemkülönben Harry Hopeman, annak a bizonyos zsidó családnak a leszármazottja, aki elindul, hogy a Föld túlsó felén megkeresse azt, amiről meglepő dolgok derülnek ki nem várt fordulattal…