Raffai Sarolta Asszonyok a Virág utca négyben
Raffai Sarolta nevével egy könyves blogon találkoztam először , minő véletlen:-))) Felkeltette érdeklődésemet a könyvajánló és gyorsan beszereztem két könyvet is a szerzőtől. Az asszonyok a Virág utca négyben könyvtári példány így ő lett a befutó, a másik könyv Az egyszál magam cserekönyves szerzemény, így az már az enyém ,ő még várhat.
Néhány gondolat az írónőről, mert tisztelet a kivételnek, de szerintem kevesen tudják ki is volt ő valójában. Mostanság nem divat reklámozni a szocializmusban alkotókat.
Raffai Sarolta (Kecel, 1930. máj. 23. – Kalocsa, 1989. szept. 20.): író, költő, József Attila-díjas (1968), SZOT-díjas (1972). Kalocsán szerzett tanítói oklevelet 1950-ben. Kalocsa-környéki falvakban tanított 1968-ig, utána könyvtárban dolgozott 1972-ig. Első verseskötete, Részeg virágzás, 1966-ban jelent meg, első regénye, Egyszál magam, 1967-ben.
Írásaiban ott a nő, a család anya, a dolgozó nő, a szerető, a bánatát magában hordozó büszke lény....Örömmel tölt el, hogy ismét felfedeztem magamnak a magyar női írók egy kiemelkedő alakját.
Asszonyok a Virág utca négyben
A korán megözvegyült és fiát vesztett háziasszony a szintén szerencsétlen sorsú albérlőivel boldogtalanságuk és magányuk önemésztő fásultságában alig tudnak figyelni a mellettük élő társukra, mígnem egyikük tragédiája fel nem rázza őket dermedtségükből, hogy ki-ki lehetőségei szerint próbálja leküzdeni görcsös magára figyelését.
Adva van négy nő, négy különböző karakter, mindegyikük valamiért szeretni és szánni való ember. Mindegyikőjüknek megvan a maga keresztje, kinek egyértelműen látható és ismert, míg a másiknak rejtve van , de van!
A történet a 80 -as évek közepén játszódik Magyarországon,a szocializmus már hanyatlóban, de a régi szerepkörök még élnek.
Özv Énekes Andrásné (Manyika) egy napon veszti el 20 éves fiát és férjét egy bánya szerencsétlenségben. 5 éve minden nap kimegy a temetőbe,friss virágot visz a sírra és öt éve inden nap meghal és újra éled, mert élni kell. Szív szaggatóan írja le az írónő ezeket az érzéseket, édesanyám jutott eszembe amikor bátyám, majd édesapám közös sírját látogatta napi rendszerességgel és bár a szíve szakadt meg minden alkalommal, csak ott tudott önmaga lenni.
Virrasztó Erzsébet férje a németországi gazdag rokonokat választja gyereke és szerető felesége helyett. Itt maradt a nő egymaga társ nélkül, gyermekét a nagyszülők nevelik vidéken jólétben...Ő pedig folyton keresi a társát a különböző férfiak között.
Fazekas Dóra a fiatal jobb sorra érdemes érettségizett lány, kinek özvegyen maradt apja új feleséget és gyereket visz a házba, így már nem jut pénz a továbbtanulásra. Takarításból tartja fenn magát,és egyetlen szórakozása az olvasás.
Berta Nelli , az árva fiatal jobb sorsra érdemes lány kit nagyanyja nevelt fel ,majd 20 évesen a konfekció gyár vezérigazgatójának szeretője lesz, és a boldogság keresésében nem veszi észre a buktatókat.
A négy nő élete összefonódik,egy házban élnek ...mindegyik vágyik a boldogságra, a szeretetre, az otthon melegére, a biztonságra. Vajon sikerül-e felülemelkednie Manyikának a mélységes mély gyászon, Erzsébetnek az egyedüllét borzalmain, megtalálja-e Nelli az igaz szerelmet és boldogul-e Dóra az életben, és ami talán ennél is fontosabb, tudnak-e egymásnak segíteni, felocsúdnak-e saját kis világukból? Röviden erről szól ez a regény
.
janeeyreelete.freeblog.hu
(janeeyre, 2009.08.03 20:50)